Business People Handshake Greeting Deal at work.

Chcę pracować w recepcji! – poradnik dla szukających pracy w hotelu

Daleko mi do specjalisty z działu HR, jednak zdarza mi się przeprowadzać rozmowy rekrutacyjne z kandydatami do pracy w recepcji i chcę podzielić się z Wami swoimi obserwacjami. Co dzieje się z aplikacjami spływającymi do hoteli i na co osoby odpowiedzialne za rekrutację zwracają uwagę? Jak zrobić dobre wrażenie już podczas przesłania aplikacji oraz pierwszej rozmowy telefonicznej? Poniżej kilka rad!

Uważnie przeczytaj ogłoszenie

Bez względu na to czy aplikujesz do swojej pierwszej pracy, czy w twoim CV lista poprzednich pracodawców nie mieści się na jednej stronie pisana czcionką “10”, zanim wyślesz maila do pracodawcy przeczytaj dokładnie ogłoszenie. Większość hoteli nie wymaga do pracy w recepcji ogromnego doświadczenia. Systemu operacyjnego można się nauczyć dość szybko, dodatkowych umiejętności również. Nie oznacza to jednak, że każdy będzie idealnym kandydatem. Zwróć uwagę szczególnie na wymagania poziomu umiejętności języków. Jeżeli pracodawca oczekuje biegłej znajomości angielskiego umożliwiającej swobodną komunikację ustną i pisemną, to można się spodziewać, że sprawdzi to podczas rozmowy, a być może już podczas wstępnej rozmowy telefonicznej. Wysyłanie CV z podstawową znajomością języka na takie ogłoszenie nie ma sensu, a zdarza się to często. Pracodawca szukający recepcjonisty może również oczekiwać dyspozycyjności. W hotelu ta dyspozycyjność to chęć do pracy w weekendy, święta, a także w nocy. Hotele są otwarte przez 24h, praca odbywa się w systemie dwu lub trzy zmianowym. Warto przemyśleć czy taki tryb pracy jest dla nas odpowiedni zanim wyślemy swoje CV.

Stwórz dobre CV

Pisząc swoje CV warto zapoznać się w ogólnymi zasadami tworzenia takich dokumentów, a także przemyśleć co będzie najbardziej interesowało przyszłego pracodawcę, a co możemy pominąć. Czy aplikując do hotelu trzeba wymieniać każdą, nawet jednodniową pracę na akcji promocyjnej w drogerii? Raczej nie. CV powinno być krótkie i zawierać najważniejsze informacje o przebiegu edukacji i zatrudnienia, a także o umiejętnościach i znajomości języków. Poza tym bardzo istotne jest zdjęcie. Oczywiście nie ze względu na naszą urodę (lub jej brak) ale na sposób przedstawienia siebie na małym kwadraciku w prawym górnym rogu. To, jakie zdjęcie wybierzemy może dużo powiedzieć o poważnym lub mniej poważnym potraktowaniu sprawy poszukiwania pracy. Spotkałam się już ze zdjęciem na plaży, sweet fotce w lustrze w łazience, kilkoma dziubkami, dość okazałym dekoltem na pierwszym planie oraz zdjęciem zrobionym w nocy w czapce z daszkiem i lekko uciętym piwem w ręce. Masz takie zdjęcie w CV? Usuń je i zrób sobie uśmiechnięte selfie na ładnym tle. To zdecydowanie lepszy pomysł.

Wysyłaj CV tylko tam gdzie naprawdę chcesz pracować

Umawiając się na spotkania często słyszę “a to ja wysyłałam cv do hotelu? Wolałabym jednak w restauracji..” lub “to ten hotel w dzielnicy X? Nie, to mam za daleko..”. Czasem wydaje mi się, że aplikacje wysyłane są losowo i bez zastanowienia. W każdym ogłoszeniu umieszczony jest podstawowy zakres obowiązków i wymagania wobec kandydata, więc zanim klikniesz “wyślij” zastanów się czy to praca dla ciebie.

Sprawdź informację o hotelu

Na rozmowie rekrutacyjnej mogą padać pytania o znajomość danego hotelu. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami np. liczba gwiazdek, liczba pokoi, czy jest to hotel prywatny czy należy do większej sieci, a może międzynarodowej grupy. Zainteresowanie potencjalnym miejscem pracy to ogromny plus, który z pewnością docenią osoby poszukujące pracownika.

Nie możesz przyjść na spotkanie? Odwołaj je!

Nie ma nic gorszego niż umówienie 10 spotkań na które nikt nie przychodzi. Jest to ostatnio bardzo częste zjawisko. Warto zdać sobie sprawę, że kierownik recepcji czy też osoba z działu HR poświęcają czas na przygotowanie się do takich spotkań. Oczekiwanie na kandydatów, którzy nie zamierzają się zjawić i nie informują o tym to kolejne zmarnowane godziny. Wystarczy krótki telefon o zmianie planów.

Bądź sobą!

Dobry recepcjonista to osoba lubiąca kontakt z ludźmi, uprzejma, pogodna, komunikatywna i zorganizowana. Praca z gościem to również wiele sytuacji stresujących, na co też trzeba być odpornym. Kolejna niezbędna cecha to umiejętność nawiązywania kontaktu z drugą osobą i otwartość na innych. Recepcjonista to często osoba, którą goście spotykają tuż po wejściu do hotelu, więc to co będzie niezmiernie ważne to schludny wygląd. Jesteś taką osobą? Pokaż to podczas rozmowy, a gwarantuję, że masz duże szanse na zostanie wymarzonym recepcjonistą w jednym z hoteli i rozpoczęcie przygody z nieprzewidywalnymi gośćmi, zabawnymi sytuacjami i masą satysfakcji jaką ta praca przynosi każdego dnia! 🙂

Macie znajomych, którzy chcą pracować w hotelu? Podeślijcie im link do tego posta lub udostępnijcie go na fb. Być może znajdą w nim coś dla siebie.

Dajcie znać w komentarzach jak trafiliście do pracy na recepcji! Jestem bardzo ciekawa Waszych historii.

P.

 

3 komentarzy do “Chcę pracować w recepcji! – poradnik dla szukających pracy w hotelu

  1. Hej, ja bardzo sprawnie trafiłem do recepcji. Po prostu poszukiwałem pracy w zawodzie, w miejscowości, która będzie blisko i będę miał dogodny dojazd. Padło na Inowrocław. Los chciał, że parę miesięcy wcześniej korzystałem z usług leczniczych obiektu, w którym obecnie pracuję. I gdy tam przychodziłem, zawsze myślałem, jakby to było pracować w recepcji w tym obiekcie. Po tych wspomnianych kilku miesiącach, poszukiwania pracy i… JEST! Ogłoszenie! Poszukiwany recepcjonista, takie a takie wymagania, taka oferta z ich strony. Moje zastanawianie nie trwało długo. WYSYŁAM! W pysk nie dadzą, a pogadać można 🙂 Po kilku dniach od wysłania CV, telefon, że chcą mnie widzieć na rozmowie. Pojechałem, pogadałem, przedstawiłem siebie i pojechałem do galerii na zakupy, z powtarzaną w myślach jak mantra kwestią, którą usłyszałem z ust mojej dzisiejszej pani kierownik: “Oczekuj odpowiedzi do piątku włącznie”. Pamiętam, jakby to było wczoraj haha 😀 Nie minęły 3 godziny, telefon! “Czy chciałby Pan u nas pracować, bo podjęliśmy decyzję, że chcemy Pana u nas, za taką i taką stawkę, umowa zlecenie na początek, potem odpowiednio o pracę itp.” Decyzję miałem podjąć tu i teraz, tak jak stałem w sklepie, oglądając sprzęt grający. Nie za chwilę, nie za godzinę, nie jutro. TERAZ. Nie muszę mówić, że się zgodziłem? Wymarzone miejsce pracy, praca w końcu w zawodzie, blisko od miejsca zamieszkania 🙂 No baja 😀 I tak, w sierpniu miną mi 2 lata w mojej recepcyjnej dziupli, z fajną ekipą, która kiedy trzeba było, stanęła za mną murem (po 3 miesiącach pracy!) 🙂 Mam nadzieję na dalsze lata pracy w tym miejscu, w którym obecnie realizuję swoją ścieżke kariery 😀 Wam wszystkim również życzę, aby recepcja była Waszym drugim domem, a nie miejscem, gdzie idziecie odrobić pańszczyznę i nara 😀 KUBA

    1. Cześć Kuba! Cudowne uczucie mieć pracę, którą traktuje się na drugi dom! Dziękuję, że podzieliłeś się swoją bardzo pozytywną historią! 🙂 Trzymam kciuki za hotelarską karierę! Pola

  2. Najlepiej byłoby wybrać mniejszy obiekt, jak hostel lub noclegownia. Co prawda zarobki będą tam nieco niższe, ale przynajmniej mniej problemów z gośćmi, wymogów, roszczeń czy organizacyjnego bałaganu. Moja znajoma zatrudniła się w modlińskich http://www.noclegiuanety.pl/ i słyszę od niej same pozytywne recenzje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *