łóżka hotelowe

Pojęciowy niezbędnik hotelowy – część 4. “D jak double room”

“Dzień dobry, chciałabym zarezerwować TWINa z dużym łóżkiem”. Dzień bez odebrania podobnego telefonu to dzień stracony. Prawda? 🙂 Dziś w niezbędniku wypadło na literkę “D”, a to oznacza doskonałą okazję do wyjaśnienia co to jest ten “double bed room”.

Pokoje hotelowe dzielą się pod względem dwóch kryteriów: liczba i typ łóżek oraz standard. Dziś zajmę się pierwszym z nich. Na podział pokoi ze względu na standard przyjdzie czas w niedalekiej przyszłości.

Pokój jednoosobowy, single room, SGL

Jest to pokój przeznaczony dla jednej osoby i posiada pojedyncze łóżko. Nie wszystkie hotele dysponują typowymi jedynkami, więc czasami spotkamy w nim duże małżeńskie łóżko. Wyposażenie dodatkowe takie jak ręczniki czy kubeczek do mycia zębów będą przygotowane tylko dla jednej osoby. Decydując się na taki pokój nie powinniśmy w rzeczywistości przebywać z nim z drugą osobą, dzieckiem i psem. To, że ktoś uważa, że będzie mu wygodnie w jedynce z całą rodziną nie oznacza, że jest to mile widziane. Pamiętajmy, że cena pokoju jednoosobowego jest mniejsza nie tylko ze względu na jedno łóżko, ale również na mniejsze zużycie wody czy prądu.

łóżko hotelowe jednoosobowe single

Pokój dwuosobowy z łóżkiem małżeńskim, double room, DBL

Double to dwójka z jednym dużym (małżeńskim) łóżkiem dla dwóch osób. Poza standardowym rozmiarem łóżka w hotelach o wyższym standardzie dostępne będą łóżka queen size (około 160 x 203 cm) oraz king size (około 200-210 cm).

łóżko hotelowe dwuosobowe double

Pokój dwuosobowy z osobnymi łóżkami, twin room, TWIN

Twin to pokój dla dwóch osób z dwoma pojedynczymi łóżkami. Gdy zależy nam by nie spędzić nocy z koleżanką, kolegą czy szwagrem pod jedną kołdrą warto wybrać właśnie ten typ pokoju. 😉

łóżka hotelowe twin

Pokój trzyosobowy, TRIPLE

Triple to pokój z trzema osobnymi łóżkami. Jedno z nich może być mniejsze np. specjalnie otwierana dostawka.

łóżka hotelowe triple

Pokój rodzinny, family room

Dla rodzin 2+1 lub 2+2 hotele proponują nieco większe pokoje rodzinne z łóżkiem małżeńskim oraz rozkładaną kanapą lub dostawką dla dziecka. Podróżując z niemowlakami można poprosić o wstawienie do pokoju łóżeczka dla malucha. Już dwugwiazdkowe hotele dysponują takimi udogodnieniami.

łóżko hotelowe rodzinne

Pokój wieloosobowy, dormitory, dorm

Pokoje wieloosobowe dostępne są przede wszystkim w hostelach. Nocleg w takim pokoju będzie tańszy, jednak nie możemy liczyć na osobną łazienkę oraz na minimalną prywatność. Łóżka w dormitoriach są pojedyncze, często piętrowe, a pokoje przeznaczone są dla minimum 4 osób.

łóżka hotelowe dormitorium

 

Czy rezerwacja pokoi po przeczytaniu tego wpisu będzie łatwiejsza? Mam nadzieję, że tak! 😀 Czy kiedyś skończą się kłótnie, że pokój miał być z osobnymi łóżkami, a w potwierdzeniu rezerwacji widnieje DBL? No jasne, że nie! Bez takich sytuacji praca recepcjonisty byłaby nuuuuudna!

To na deser jeszcze historia z dzisiejszej zmiany. Mailowe zapytanie o rezerwacje:

Gość: Poproszę o rezerwację hotelu dwuosobowego dla dwóch panów.

My: Niestety nie mamy w tym terminie wolnych pokoi dwuosobowych, mogę zaproponować dwa pokoje jednoosobowe.

(mija kilka minut i nadeszła odpowiedź)

Gość: A jedynki są????

…..

P.

3 komentarzy do “Pojęciowy niezbędnik hotelowy – część 4. “D jak double room”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *